Bill Word presents


2005 CONTEST RESULTS

Saturday, March 5, 2005
Preliminary round #1

8:30 PM Start
Guest Host - Tymon Shipp
  1.  Tracey Abbott*
  2.  Lisa Alvarado
  3.  Anjelah Johnson
  4.  Dava Krause*
  5.  Jeremy Beth Michaels*
  6.  Tonya Moon
  7.  Erin O'Hara Rosaire*
  8.  Charisse Savarin*
  9.  Sandy Stec
10.  X
*Five move on to the quarter-finals
because there was a tie for 4th place.
Saturday, March 12, 2005
Preliminary round #2

8:30 PM Start
Guest Host - Brad Stewart
  1.  Leana Benson
  2.  Kaitlin Colombo*
  3.  Lynn Epstein*
  4.  Samantha Larsen
  5.  Lynn Ruth Miller
  6.  Sue Nelson*
  7.  Bethany Pagliolo*
  8.  Cara Rosellini
  9.  Rosie Tran*
10.  Christina Walkinshaw
*Five move on to the quarter-finals
because there was a tie for 4th place.
Saturday, March 19, 2005
Preliminary round #3

8:30 PM Start
Guest Host - Dan Rothenberg
  1.  Sharman Bacigalupi
  2.  Shari Becker
  3.  Natalie Gray
  4.  Laura Hayden
  5.  Georgia Jean
  6.  Julia Lillis
  7.  Melissa McQueen**
  8.  Louise Palanker
  9.  Hollie Young
10.  X
**Wildcard (Top three fifth place finisher overall)
Saturday, March 26, 2005
Preliminary round #4

8:30 PM Start
Guest Host - Bill Devlin
  1.  Bernadette Balagtas
  2.  Jan Davidson
  3.  Angel Gaines
  4.  Patty Juliano
  5.  Julie Kidd
  6.  Maggie Newcomb
  7.  Chris Morales
  8.  Dr. Gittle Saks
  9.  Tricia Shore
10.  Charlyne Yi
Saturday, April 2, 2005
Preliminary round #5

8:30 PM Start
Guest Host - Jonathan Gotsick
  1.  Chantal Carrere
  2.  Karey Dornetto
  3.  Leah Eva
  4.  Kelly Hunt
  5.  Nora Lavelle
  6.  Carol Ann Leif
  7.  Claudia Maittlen-Harris
  8.  Maria Menozzi
  9.  Debbie Praver
10.  Glory Simon
Saturday, April 9, 2005
Preliminary round #6

8:30 PM Start
Guest Host - Jay Hewlett
  1.  Tina Allen
  2.  Annie Brown
  3.  Joanie Coyote
  4.  Beth Davidoff
  5.  Kitty Leavitt
  6.  Elizabeth Payne
  7.  Tamara Pennington
  8.  Charlene Ward
  9.  Jodi Weisberg
10.  DeLecia White
Friday, April 15, 2005
Preliminary round #7

8:30 PM Start
Guest Host - John Cardinale
  1.  Yayne Abeba
  2.  Sharon Barragan
  3.  Grace Fraga
  4.  Suzy Nece
  5.  Elizabeth Oyebode
  6.  Marie Pettit
  7.  Christian Shirm
  8.  Mandi J Smith
  9.  Heather J. Thomas
10.  Lesley Wolff
Saturday, April 16, 2005
Preliminary round #8

8:30 PM Start
Guest Host - Michael Gelbart
  1.  Stephanie Blum*
  2.  Cindy Burns*
  3.  Erika Cornstuble
  4.  Patricia George*
  5.  Janine Hayes*
  6.  Sue Kelly
  7.  Lisa Nelson
  8.  Jen Slusser*
  9.  Liz Stewart
10.  Lori Weiss
*Five move on to the quarter-finals
because there was a tie for 4th place.
Friday, April 22, 2005
Preliminary round #9

8:30 PM Start
Guest Host - Vicki Barbolak
  1.  Alycia L. Cooper
  2.  Janice Gennevois
  3.  Phyllis Hamlin
  4.  Mary Hanson
  5.  Deanna Knudsen
  6.  Kathleen McCann
  7.  Lisa Pedace
  8.  Livia Squires
  9.  Millie Trachtenberg
10.  Alysia Wood
Saturday, April 23, 2005
Preliminary round #10

8:30 PM Start
Guest Host - Jeff Capri
  1.  Constance Haft
  2.  Erikka Innes
  3.  Patty Nixx**
  4.  Marybeth Murphy
  5.  Colleen Purtle
  6.  Beth Schumann
  7.  Amy Shuklian
  8.  Kira Soltanovich
  9.  Sarah Tiana
10.  Stefane Zamorano
**Wildcard (Top three fifth place finisher overall)
Saturday, April 30, 2005
Preliminary round #11

8:30 PM Start
Guest Host - Kenny Kane
  1.  Jacqi Bowe
  2.  Colleen Crabtree
  3.  Frances Dilorinzo
  4.  Henrietta
  5.  Jodi Miller
  6.  Maureen O'Sullivan
  7.  Christina Pazsitzky
  8.  Robin Reiser
  9.  Sandi Selvi
10.  Sinderella**
**Wildcard (Top three fifth place finisher overall)
Saturday, May 7, 2005
Preliminary round #12

8:30 PM Start
Guest Host - Phil Palisoul
  1.  Deb Cox
  2.  Rhonda DeFelice
  3.  Georgie Gee
  4.  Fini Goodman
  5.  Latee
  6.  Debbie Lockhart
  7.  Mary Mack
  8.  Dagmar Monday
  9.  Tara Munson
10.  Mollie Smith
Saturday, May 14, 2005
Quarter-Final round #1

8:30 PM Start
Guest Host - Curtis Fortier
  1. Tracey Abbott
  2. Annie Brown**
  3. Colleen Crabtree
  4. Julie Kidd
  5. Mary Mack
  6. Melissa McQueen
  7. Jeremy Beth Michaels
  8. Sue Nelson
  9. Name removed by comedian's request
**Annie Brown didn't perform in this quarter-final
Friday, May 20, 2005
Quarter-Final round #2

8:30 PM Start
Guest Host - Johnny Dam
  1. Alycia L. Cooper
  2. Jan Davidson*
  3. Frances Dilorinzo
  4. Dava Krause
  5. Debbie Lockhart
  6. Maggie Newcomb
  7. Marie Pettit
  8. Charisse Savarin
  9. Rosie Tran
*Kira Soltanovich drops out. Jan Davidson takes Kira's place
Saturday, May 21, 2005
Quarter-Final round #3

8:30 PM Start
Guest Host - James P. Connolly
  1. Kaitlin Colombo
  2. Angel Gaines
  3. Fini Goodman
  4. Laura Hayden
  5. Nora Lavelle
  6. Jodi Miller
  7. Elizabeth Payne
  8. Amy Shuklian
  9. Jen Slusser
Friday, May 27, 2005
Quarter-Final round #4

8:30 PM Start
Guest Host - Steve Mazan
  1. Bernadette Balagtas
  2. Cindy Burns
  3. Julia Lillis
  4. Maria Menozzi
  5. Patty Nixx
  6. Tamara Pennington
  7. Beth Schumann
  8. Christian Shirm
  9. Sinderella
Saturday, May 28, 2005
Quarter-Final round #5

8:30 PM Start
Guest Host - Tom Simmons
  1. Joanie Coyote
  2. Lynn Epstein
  3. Janine Hayes
  4. Georgia Jean
  5. Deanna Knudsen*
  6. Carol Ann Leif
  7. Christina Pazsitzky
  8. Sarah Tiana
  9. Alysia Wood
*Yayne Abeba drops out. Deanna Knudsen takes Yayne's place
Saturday, June 4, 2005
Quarter-Final round #6

8:30 PM Start
Guest Host - Rob Little
  1. Sharon Barragan
  2. Stephanie Blum**
  3. Chantal Carrere
  4. Rhonda DeFelice
  5. Patricia George
  6. Natalie Gray
  7. Kathleen McCann
  8. Bethany Pagliolo
  9. Erin O'Hara Rosaire
**Stephanie Blum didn't perform in this quarter-final
Saturday, June 11, 2005
Semi-Final round #1

8:30 PM Start
Guest Host - Jonathan Gotsick
  1. Chantal Carrere
  2. Joanie Coyote
  3. Colleen Crabtree
  4. Frances Dilorinzo**
  5. Fini Goodman
  6. Maggie Newcomb
  7. Bethany Pagliolo
  8. Elizabeth Payne
  9. Christina Pazsitzky
**Wildcard (Top fifth place finisher overall)
Saturday, June 18, 2005
Semi-Final round #2

8:30 PM Start
Guest Host - Eric Schwartz
  1. Bernadette Balagtas
  2. Cindy Burns
  3. Kaitlin Colombo
  4. Carol Ann Leif
  5. Mary Mack
  6. Melissa McQueen**
  7. Patty Nixx**
  8. Marie Pettit
  9. Erin O'Hara Rosaire
*Patricia George drops out. Erin O'Hara Rosaire takes Patricia's place
**Melissa McQueen drops out of the finals. Patty Nixx takes Melissa's place
Saturday, June 25, 2005
FINAL ROUND

8:30 PM Start
Guest Host - Rebecca Arthur
  1. Bernadette Balagtas
  2. Kaitlin Colombo
  3. Joanie Coyote
  4. Colleen Crabtree
  5. Frances Dilorinzo
  6. Mary Mack
  7. Patty Nixx
  8. Bethany Pagliolo
  9. Christina Pazsitzky

2005 Final Results
  1.  Mary Mack
  2.  Colleen Crabtree
  3.  Kaitlin Colombo
  4.  Bernadette Balagtas

Each round will be at
Martini Blues
5874 Edinger Avenue
Huntington Beach, CA 92649
714-840-2129



© 2005 William E. Word All rights reserved

eXTReMe Tracker